PARKIET

Parkiet – posadzka dekoracyjna z płyt, tworząca po ułożeniu zwykle niejednobarwny deseń. Stosowany jest jako wykończenie podłóg w budynkach. Płytami, klepkami parkietu są zazwyczaj drewniane elementy łączone ze sobą na “pióro i wpust” i mocowane do podłoża.

RODZAJE PARKIETÓW

Parkiet klepkowy – to rodzaj parkietu składającego się z tzw. klepek, czyli małych deszczułek. Posiadają one specjalnie wyprofilowane boki: pióra i wpusty, które służą do ich łączenia. Najczęściej mają grubość 22 mm, przez co nadają się do wielokrotnego odnawiania. Można je układać na każdym podłożu.

Parkiet mozaikowy – składa się z elementów drewnianych połączonych w tafle dzięki przyklejeniu ich do płyty lub siatki. Zwykle mają grubość 10 lub 14 mm. W przypadku tego rodzaju parkietu, można wstawiać elementy z różnych gatunków drewna tworząc z nich ozdobne kompozycje.

Lamparkiet – inaczej parkiet lamelowy, złożony jest z lamelek czyli deszczułek wykonanych z litego drewna nie posiadających pióra i wpustu. Lamelki mają najczęściej grubość 10 lub 14 mm.

Parkiet przemysłowy – złożony jest z wąskich elementów o szerokości od 8 do 10 mm i grubości od 14–22 mm, połączonych ze sobą w płyty za pomocą taśmy samoprzylepnej, którą zrywa się po ich ułożeniu. Dzięki temu parkiet ma układ uporządkowany. Cechuje się dużą trwałością i wytrzymałością.

Parkiet gotowy – to parkiet, który w momencie zakupu jest już wykończony, lakierowany lub olejowany. Składa się z najczęściej trzech warstw, z których warstwa użytkowa jest wykonana z najlepszego gatunku drewna.

Parkiet taflowy – to rodzaj parkietu składającego się z tafli, czyli deszczułek z różnego rodzaju drewna, ułożonych w określony wzór. Tafle kładzione są koło siebie, tworząc określony, powtarzający się wzór.